Do prawidłowej obsługi strony potrzeban jest obsługa JavaScript!

Symulacja

Zakup oświetlenia często budzi wiele wątpliwości. Czy proponowany zestaw opraw sprosta wymaganiom. Czy światło nie będzie za słabe? Czy boisko będzie równomiernie oświetlone?

Jedyną możliwością rozwiania niepewności jeszcze przed zakupem, jest przeprowadzenie symulacji fotometrycznej. Dzięki niej można nabrać pewności, że proponowane rozwiązanie spełni oczekiwania, a przede wszystkim zadowoli użytkowników. Na komforcie gry po zmroku powinno zależeć inwestorowi, a już na pewno zarządcy. Nam zależy.

Przykładamy wiele uwagi, by oferowane przez nas rozwiązania spełniały nie tylko zalecenia normy oświetleniowej, ale przede wszystkim oczekiwania graczy. Współczynnik równomierności natężenia to nie wszystko. Co z tego, że będzie zgodny z wytycznymi, gdy na środku boiska będzie „ciemno”, a najjaśniej pod masztami.

Poniżej porównujemy kilka poglądowych symulacji ukazujących problem niewłaściwego doboru opraw oświetleniowych. Albo raczej modelu, gdyż „użyte” lampy we wszystkich poniższych przypadkach są godne polecenia. Różni je charakterystyka strumienia świetlnego. Nie zawsze, i nie wszędzie, sprawdza się ta sama krzywa dystrybucji światła.

Orlik przykłady symulacji niepoprawny Orlik przykłady symulacji poprawny

Boisko Orlik oświetlone oprawami o mocy 200W 
24 sztuki. Symetryczna wiązka światła.
Emax = 194 lx – maksymalne natężenie oświetlenia
Emin = 92 lx – minimalne natężenie oświetlenia
Eav = 127 lx – średnie natężenie oświetlenia
d = 0,73 – równomierność oświetlenia

 

Boisko Orlik oświetlone oprawami o mocy 230W 
24 sztuki. Asymetryczna wiązka światła.
Emax = 120 lx – maksymalne natężenie oświetlenia
Emin = 87 lx – minimalne natężenie oświetlenia
Eav = 104 lx – średnie natężenie oświetlenia
d = 0,84 – równomierność oświetlenia

 

Boisko przykłady symulacji niepoprawny Boisko przykłady symulacji poprawny

Boisko do piłkarskie oświetlone oprawami
z asymetryczną wiązką światła. 24 oprawy 480W.
Emax = 211 lx – maksymalne natężenie oświetlenia
Emin = 72 lx – minimalne natężenie oświetlenia
Eav = 107 lx – średnie natężenie oświetlenia
d = 0,67 – równomierność oświetlenia

 

Boisko do piłkarskie oświetlone oprawami
z symetryczną wiązką światła. 24 oprawy 500W.
Emax = 164 lx – maksymalne natężenie oświetlenia
Emin = 99 lx – minimalne natężenie oświetlenia
Eav = 120 lx – średnie natężenie oświetlenia
d = 0,87 – równomierność oświetlenia

 

Podstawowe pojęcia


  • Strumień świetlny (Luminous flux)

Wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii. Jest ważnym parametrem, jeżeli nie najważniejszym, który opisuje źródło światła. Wyraża on całkowitą ilość światła emitowaną przez źródło światła w przestrzeń. Nie jest zależny od skupienia (kąta rozsyłu, dystrybucji).
Jednostką strumienia świetlnego jest lumen (lm).

  • Lumen (lm)

Jednostka miary strumienia świetlnego, pozwala określić ilość emitowanego światła ze źródła.

  • Natężenie oświetlenia (Illuminance)

Określa jasność oświetlenia powierzchni, nie charakteryzuje źródła światła. Zależy od odległości w jakiej źródło znajduje się od badanej powierzchni. Jednostką natężenie oświetlenia jest luks [lx].

  • Luks (lx)

Jednostka natężenia oświetlenia. Oznacza jasność wywołaną strumieniem świetlnym o wartości 1 lumen na powierzchni 1m2 (1 lx = 1 lm / m2).

  • Temperatura barwowa (colour temperature)

Parametr określa barwę emitowanego światła białego. W technice oświetleniowej przyjęło się używać określeń wyrażających wrażenie barwy światła: ciepły biały (WW – warm white), naturalny biały (NW – normal lub natural white) i zimny biały (CW – cold white). Nie ma natomiast ścisłych określeń jaka to jest temperatura, my przyjmujemy WW to 2700 – 3700K, NW to 4000 – 5000K i CW 5000 – 7000K. Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K).

  • Współczynnik oddawania barw (Colour Rendering Index)

Określa jak wiernie oddane są barwy oświetlanych przedmiotów. Im wyższy współczynnik, tym odwzorowanie jest bardziej zbliżone do obiektów oświetlonych światłem słonecznym. Wartość wskaźnika wyraża się liczbą z przedziału od 0 do 100 (np. Ra > 95).

  • Wydajność świetlna (power efficiency)

Stosunek strumienia świetlnego do pobranej energii. Zwana też skutecznością lub efektywnością świetlną. Im wyższa wartość, tym wyższa wydajność oprawy. Oznacza to, że przy mniejszym zużyciu energii możemy uzyskać wyższy strumień świetlny.
Jednostką skuteczności świetlnej jest lumen/wat [lm/W].

  • Moc LED

określa pobór prądu układu świetlnego. Należy pamiętać, że nie oznacza ona mocy świetlnej oprawy. Na jej podstawie nie można określić faktycznej ilości światła jaką emituje źródło. Nie oznacza też ilości energii jaką zużyje oprawa, ponieważ nie uwzględnia układu zasilania.
Moc wyrażamy w watach [W].

  • Moc oprawy (Power consumption)

określa całkowity pobór energii elektrycznej przez urządzenie. Często jest nieznacznie wyższa od mocy LED, gdyż uwzględnia pobór układu zasilania.
Moc wyrażamy w watach [W].

  • Światłość (Luminous intensity)

podstawowa wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii określająca moc światła emitowanego przez źródło światła w danym kącie bryłowym.
Jednostką światłości jest kandela I [cd].

  • Luminancja (Luminance)

Opisuje ilość światła, które przechodzi lub jest emitowane przez daną powierzchnię i mieści się w zadanym kącie bryłowym. Przykładowa oprawa przy różnych kątach dystrybucji światła emituje stałą ilość lumenów (strumień świetlny pozostaje niezmienny), natomiast luminacja ulega zmianie. Im kąt węższy, tym luminacja większa.
Jednostką luminancji jest kandela na metr kwadratowy Lv [cd/m2].

  • Współczynnik mocy (Power factor)

Określa efektywność energetyczną urządzenia elektrycznego i jest to stosunek mocy czynnej do mocy pozornej, czyli mocy pobranej do przesłanej. W dużym skrócie, im współczynnik bliższy jest wartości 1 (np. >0,95), tym mniej mocy biernej, czyli strat. Ta część energii nie jest zamieniana w pracę.

  • Kąt świecenia (Beam angle)

Często też określany kalp dystrybucja światła, określa kąt rozbieżności/skupienia światła emitowanego przez oprawę. Nie wpływa na strumień świetlny ale zależy od niego natężenie oświetlenia. Dla przykładowej oprawy im kąt jest większy, tym docierające światło do powierzchni jest bardziej rozproszone ale tym samym o słabszym natężeniu. Natomiast węższa wiązka światła pozwala uzyskać dobre natężenie na obiektach oddalonych od źródła światła (np. wysokie hale przemysłowe).

Oświetlenie LED - Wiadomości ogólne

Obecnie wychodzą z użycia tradycyjne źródła światła, w szczególności żarowe, a to między innymi dzięki Komisji Europejskiej (rozporządzenie nr 244/2009). Z użycia wychodzą też inne rodzaje źródeł światła (lampy sodowe) i jest to podyktowane przede wszystkim z przyczyn ekonomicznych. Aktualnie najbardziej energooszczędnym jest oświetlenie LED, które w stosunku do tradycyjnych żarówek zużywa 10 razy mniej energii elektrycznej.
Dioda świecąca LED  (ang. light-emitting diode), zwana też diodą elektroluminescencyjną, to nic innego jak dioda półprzewodnikowa, która dzięki zjawisku rekombinacji emituje światło (promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu). Mówiąc prosto, w czasie tego zjawiska  energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Luminescencja, z jaką mamy do czynienia w tym przypadku zwana jest elektroluminescencyjną, czyli świecenie pod wpływem prądu elektrycznego, stałego lub zmiennego.

Zalety oświetlenia LED:

  • Oszczędność

Wymiana istniejących źródeł światła na LED'owe pozwala zaoszczędzić do 50% do 90% energii elektrycznej. Inwestycja tego rodzaju jest w stanie zwrócić się przed upływem 2 lat.

  • Żywotność

Źródła światła oparte na technologii LED charakteryzują się znacznie dłuższym czasem pracy w porównaniu do stosowanych obecnie. Producenci deklarują od 30 do 50 tys. godzin bezawaryjnej pracy. W tym samym czasie źródła światła produkowane w innych technologiach musiały by być kilkukrotnie wymieniane, co stanowi dodatkowy koszt eksploatacji.

  • Wytrzymałość

Źródła i lampy LED są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż aktualnie spotykane w naszym otoczeniu. Ich odporność na czynniki zewnętrzne również jest wyższa. Po za tym posiadają nie ograniczoną liczbę cykli włącz/wyłącz.

  • Komfort

Praca oświetlenia opartego na technologi LED jest bezgłośna i charakteryzuje się brakiem zakłóceń częstotliwości radiowej i migotania, tak często spotykanych przy świetlówkach fluorescencyjnych. Ponadto nie wykazuje brak opóźnienia uzyskania pełnego strumienia świetlnego.

  • Bezpieczeństwo

Oświetlenie LED pozbawione jest elementów z ołowiu i rtęci, dzięki czemu są bezpieczne i ekologiczne. Dodać należy, że posiadają niską emisję temperatury a same diody nie nagrzewają się, tym samym nie powodują poparzenia przy dotknięciu. Nie emituje promieniowania UV oraz IR, co czyni je całkowicie nieszkodliwym.

  • Utylizacja

Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska, gdyż nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.

Najczęsciej zadawane pytania

tekst